EFESiN EFESi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelismis Arama

 

HABER ARA


Gelismis Arama

 

sinemason


10 KASIM...

09 Kasım 2015, 12:24

YAS GÜNÜ DEĞİL YAŞ GÜN܅

Bu gün cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ölüm yıldönümü. Kendisi:’’Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’’diyerek kendisini putlaştırmak ilahlaştırmak isteyen kişilere de mesaj vermişti. O da bizim gibi bir insandı, o da fani bir kişiydi. Bizden sıradan insanlardan farkı; ileri görüşü, olaylara bakış açısı, zekâsı, cesareti ve yurdunu çok sevmesi onun için her şeyi göze alabilmesiydi.

   Atatürk’ün düşünceleri ve ilkeleri hep göz ardı edildi, onu insan olarak yüceltip bir nevi putlaştırdık fakat düşünce ve ilkelerinin önemini yeterince kavratamadık yeni nesillere

Her 10 Kasımda ağladık sızladık Atam nerelere gittin gel kurtar bizi, sen kalk ben yatam diyerek ağıtlar düzdük. Böyle olunca tabi meydan başkalarına kaldı, Atatürk düşmanları ve devrim karşıtları istedikleri gibi at oynattılar. Yalan yanlış bilgilerle cahil halkımızın beynini yıkadılar. Oysa ne diyor du kendisi;’’Yurttaşlarım beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, anlıyor benim görüşlerimi kavrıyorsanız bu kâfidir.’’Onun bize hayattaki en gerçek yol göstericiniz bilimdir demesinin anlamı çok büyüktü. Yine’’Efendiler, Türkiye şeyhler, dervişler, müritler, tarikatlar ülkesi olamaz.’’diyerek tekke ve zaviyeleri kapatmasının anlamını ve bunun sonucunu bugün maalesef görüyoruz.

Din adına denilerek her türlü ahlaksızlığın, istismarın,  hırsızlığın, sömürü ve talanın yapıldığı bir düzen oluşturuldu. Çünkü bunlar gerçek Müslüman olmadıkları için islamın içini boşaltıp sadece şekilci bir din anlayışını topluma empoze ettiler. Dinleri imanları para olduğu için yurdun her köşesini, parsel parsel satıp ulusal kaynaklarımızı yok ettiler. Ahlak, namus başörtüsü diye bağırıp on dört yaşındaki kız çocuklarını seksen yaşındaki sözde şeyhlerin hocaların kucağına oturttular..

   Arkadaşlar ATATÜRK olmasaydı bu gün ne camilerimizde ezan sesi olacaktı, ne de gönderimizde ayyıldızlı bayrağımız. Belki benim adımda Fikret olmayacaktı. O BİZİM ONURUMUZU, NAMUSUMUZU KURTARDI. Bakın onunla aynı çağda olan dünya liderlerine hangisinin düşünceleri, ideolojileri bu güne kalabilmiş.?

  Bu 10 Kasım diğerlerinden çok daha farklı bir 10 Kasım. Şapkayı önümüze koyup geçmişe de iyi bakarak yaşadıklarımızdan dersler alarak çok daha iyi düşünmeliyiz.

Neler gördük, neler yaşadık, neler yaptık neler yapmalıydık sorularını sormamız lazım kendimize. Devrimcimiyiz? solcumuyuz? demokratmıyız? kemalistmiyiz? Yoksa A sın da Z sine NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE, sözünü söyleyebilen Atatürkçülerden miyiz..?

 Aslında söylenenlerin hepsi aynı kapıya çıkıyor da.  Da ‘lı geçmiş zamana iyi bakmak lazım, öyle söylemekle olunmuyor. Yaşamakla yaşatmakla bir yerlere varılıyor.

  Demekle olunmadığı bilinmesine rağmen birçok insan evet bende öyleyim diyebiliyor. Sizleri bu konuda eleştirenler bir bakmışsınız ki sistem karşıtlarını açık açık destekliyorlar.

  Özetle diyorum ki beş olacağımıza iki olalım sayısal çoğunluk bize fazla bir şey getirmez. Ne yaptığımızı nasıl ve kiminle yapacağımızı bilirsek yol aldığımız kişilerde sağlamsa, hedefe eninde sonunda ulaşırız…

 

Söylem: Ünvanla makamla saygınlık kazanılmaz. Saygınlık ürettiği ile kazanılır.


Bu haber 1025 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Gülen Kireç26 Mayıs 2014

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

İZMİR

kaplama tuğlası

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

www.efesinefesi.com efes selçuk torbalı kuşadası haber portalı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi