EFESiN EFESi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelismis Arama

 

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelismis Arama

 

sinemason


ASGARİ KOMEDİ

ömer faruk

25 Mart 2013, 11:20

ömer faruk

EFENDİM, nasıl olsa, düşünen, ağzı laf yapan, eli kalem tutan, tutuklu olduğu halde insanlık yararına çalışmalarını sürdüren yazarlar, çizerler, akademisyenler, politikacılar ve de bilim insanları parmaklıklar arkasında ya; atış serbest, yani söyle söyleyebildiğini. Peki, dışarıdakilerin hepsi cahil cühelâ, konuşamaz, okuduğunu ve duyduğunu anlayamaz, suratına tükürsen yağmur sanan cinsten insanlar mıdır? Asla! Fakat öyle devlet adamı büyüklerimiz var ki (ki, onları da bu insanlar seçmiştir) ve öyle cümleler kullanıyorlar ki, sanırsınız karşısındakiler duymuyor, görmüyor, anlamıyor ve her söyleneni alkışlıyor. Kendisi 1520 bin TL maaş alıyorken, asgari ücret için “800 TL (ki doğrusu 773 TL dir) büyük bir paradır” diyebilen Çalışma Bakanı Faruk Çelik, ekmeğin, peynirin fiyatı bellidir, diyor ama, kaç para olduğunu söylemiyor. Sanırsınız ki, Sayın Bakan ekmeğin, peynirin de fiyatını bilmiyor. Ve yine sanırsınız ki, Sayın Bakan’ın Türkiye’de açlık sınırının 1.003 TL, yoksulluk sınırının 3.265 TL olduğundan da haberi yoktur. Emekli bir öğretmen olarak, asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan vatandaşın karşısına geçip, 800 TL iyi paradır, dersem, sizi bilmem ama benim yüzüm kızarır. Şimdi Sayın Bakan’ın, asgari ücretin daha da aşağıya indirilmesini ne zaman teklif edeceğini merak ediyor ve asıl yorumu, bu güne kadar AKP’ye oy vermiş asgari ücretli vatandaşa bırakıyorum.

VERGİ + VERGİ + VERGİ

YERYÜZÜNDE vatandaştan en çok vergi alınan ülkelerden biriyiz. Bu durum giderek insanların yaşam koşullarını olumsuz etkilemektedir. Özellikle de vatandaşın sık ve sürekli tükettiği ürünlerdeki vergi artışları, gelirlerdeki artışlarla kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Öyle anlaşılıyor ki, Motorlu Taşıt vergilerinde yapılacağı bildirilen düzenlemeler de vatandaşın sırtına ek bir yük olarak binecektir. Çevre hassasiyetinden uzak onca uygulama varken, bu konudaki çevreci söylemler inandırıcı olmaktan uzaktır. Asıl ilginç olansa, yetkililerin, bu konuda Almanya ve İngiltere’yi örnek aldıklarını açıklamalarıdır. İş vergiye gelince Avrupa ülkelerini emsal gösteren yetkililerin; sıra işçi, memur ve emekli aylıklarına geldiğinde Afrika ülkelerini örnek almaları Maliye’nin adalet anlayışını göstermektedir.

DÖRT + DÖRT + DÖRT

ZAMANINDA çok yazıldı, çizildi. Uzmanlara ve uygulayıcısına sorulmadan, bilimsel yararlılık testinden geçirilmeden uygulamaya konulan bu köklü değikliğin çocuklar üzerindeki olası olumsuzlukları çok konuşuldu. Oysa, bilime inanıyorsanız ve sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda samimi iseniz, aklın yolu birdir ve Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. Şimdi öğreniyoruz ki, Milli Eğitim’den okullara gönderilen bir yazı ile, 6066 aylık çocuklarla, 6680 aylık çocukların ayrı sınıflarda öğrenim görmeleri istenmiştir. Her ne kadar bir adım ileri, bir adım geri, yerinde saymaksa da, zararın neresinden dönersek kârdır.

ADINI SİZ KOYUN

Daha yeşil ışık yanmadan öndeki araca korna çalanların, akıl almaz bahanelerle kuyrukta öne geçmeye çalışan vatandaşın, trafiğin en sıkışık olduğu yerde bir eli direksiyonda, diğer eli cep telefonunda olan sürücünün, yasaklar çiğnemek içindir diyen vatandaşın, alış veriş merkezinde aracını engelli sürücülere ayrılan yerlere park eden sağlam görünüşlü uyanıkların, daracık kaldırımda yürürken çocuğunu yol tarafında tutan ana babanın, toplu taşıma aracında yaşlılara yer vermemek için uyuma numarası yapan gençlerin adını ben koyamadım, siz koyun. Saygılarımla.

Bu haber 2362 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Gülen Kireç26 Mayıs 2014

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

İZMİR

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

www.efesinefesi.com efes selçuk torbalı kuşadası haber portalı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi