EFESiN EFESi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelismis Arama

 

HABER ARA


Gelismis Arama

 

sinemason


Tüllüşah'lar İçin Koruma Çalışmaları Başlatıldı

Tüllüşah'lar İçin Koruma Çalışmaları Başlatıldı

Tarih 02 Nisan 2015, 13:32 Editör hasan

Aydın Gaşağı olarak ve bilinen adını Samsom dağlarının antik ismi olan Mykale’den alan Tüllüşah bitkisi için koruma çalışması başlatıldı.

              Anavatanı Kuşadası olan ve ilk kez Kuşadası'nda bilim dünyasına tanıtılan Tüllüşah için Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) işbirliğiyle yürütülen Kuşadası bitkileri envanter çalışması kapsamında yapılan araştırmalarda yetiştiği alanlar tespit edildi. Yapılaşma ve tarım baskısının olmadığı bazı doğal habitatlarda kendilerini koruduğu görülen ve boyları 2 metreye ulaşan Tüllüşah için EKODOSD tarafından çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunması nedeniyle başcuru yapılmıştı. Başvurunun ardından Çevre ve Şehircilik BakanlığıAydın İl Müdürlüğü'nden gelen uzmanlarla birlikte, Yaylaköy ve Soğucak'ta bitkinin yetiştiği alanlarda bir inceleme yapıldı. Çalışma sırasında, doğada çıkmaya başlayan Tüllüşahların yerinde tespitleri yapılarak, yaşam alanlarının koordinatları alındı, fotoğrafları çekildi. Hazırlanacak rapor daha üst kurula ulaştırılarak, Tüllüşahların her mevsim izlemesi sağlanacak. İzlemelerden sonra yaşam alanlarının korunmasına yönelik işlemler gerçekleştirilecek.

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü,"Elimizde bir veri olmadığından son 40 yılda bölgemizde hangi değerleri kaybettiğimizi bilmiyoruz. Ancak yapılan araştırmalarla günümüze kadar gelebilen doğal ve kültürel zenginliklerimizi artık biliyor ve kayıt altına alıyoruz. Aslında sektörün geleceği için de çok önemli olan bu tür doğal değerlerimiz, büyük bir hız ve hırsla yine turizmde uygulanan yanlış uygulamalarla yok olup gittiği görülmektedir. Artık günümüzde sayılarla ifade edilen ve azınlıkta kalan Tüllüşahların, farkındalık yaratılarak tanıtımı ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, yaz aylarında çıkmasının avantajıyla turizm faaliyetlerinde korunarak kullanılması ve neslini devam ettirebilecek koruma planlamalarının bir an önce yapılması gerekir"dedi.

Bu haber 1104 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KUŞADASI

Hayko Cepkin Aydın'da Vergi Rekortmeni Oldu

Hayko Cepkin Aydın'da Vergi Rekortmeni Oldu AYDIN'ın 2017 yılı vergi rekortmenleri arasında sanatçı Hayko Cepkin, 20'nci sırada yer aldı.

Ünlü ailenin Kuşadası’ndaki oteline ‘icra’ şoku

Ünlü ailenin Kuşadası’ndaki oteline ‘icra’ şoku 700 tatilci, kira alacağının mülk sahibine ödenmemesi üzerine gelen haciz nedeniyle polis nezaretinde tahliye edild...
Gülen Kireç26 Mayıs 2014

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

İZMİR

kaplama tuğlası

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

ANKET

SELÇUK'UN TANITIMI TURİZM AÇISINDAN, SİZCE YETERLİ Mİ ?
Tüm Anketler

www.efesinefesi.com efes selçuk torbalı kuşadası haber portalı
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi